Sianko pod obrusem to nie jest jedyny zwyczaj, który pojawia się w polskich domach w czasie Bożego Narodzenia. Wypatrywanie pierwszej gwiazdki, dodatkowe nakrycie, tradycja wręczania prezentów, łamanie się opłatkiem i wspólna wigilijna kolacja.
Spis Treści
Sianko pod obrusem – co symbolizuje?
Siano to bezpośrednie nawiązanie do szopy, w której na świat przyszedł Jezus Chrystus. Natomiast biały obrus ma związek z białymi szatkami Dzieciątka. Sianko symbolizuje ubóstwo i skromność, ale umieszczone na stole w czasie kolacji wigilijnej, ma przynieść na dom i wszystkich gości dobrobyt.
W każdym regionie Polski jest inaczej
Są takie części naszego kraju, gdzie umieszcza się sianko pod obrusem i w czasie rodzinnego spotkania każdy wyciąga źdźbło. Jeśli ktoś „wylosuje” proste i najdłuższe, może spodziewać się tego, że nadchodzący rok będzie dla niego wyjątkowo łaskawy. Niestety osoba, która znajdzie pod talerzykiem połamane źdźbło, będzie mieć problemy przez kolejne 12 miesięcy. Czy w to wierzyć? Niektóre osoby mówią, że to się w ich przypadku sprawdziło kilka razy i aż same były zdziwione, że to ma związek z siankiem pod obrusem.
Jakie jeszcze inne tradycje związane z siankiem?
Aktualnie takich rzeczy się nie robi, ale kiedyś (po skończonej kolacji wigilijnej) zabierało się sianko i dawano zwierzętom domowym, aby te przez najbliższy rok żyły w zdrowiu. Zwyczaj, o którym dziś piszemy, nie wszystkim się podoba. Niektóre wierzące nawet osoby są zdania, że sianko pod obrusem to niepotrzebny zabobon. Skąd taki pomysł, że może to mieć związek z pogańskim świętem? Okazuje się, że niegdyś poganie wierzyli, że składanie w ofierze siana przyniesie dostatek i bogactwo. Czy doszukiwalibyście się związku?
A jak to się robi w Waszym domu? Sianko pod obrusem ma swoje miejsce?
Oczywiście każdy robi tak, aby czuł się komfortowo i jeśli nie ma takiej potrzeby serca, nie musi tego robić. Magia Świąt polega na tym, że nikt nikogo do niczego nie zmusza! Nie daj sobą także sterować w kwestiach przygotowań. Nie wiesz, jak zapakować prezent? Rób wszystko metodą prób i błędów, ponieważ nikt nigdy nie urodził się doskonały!